A nem alkoholos zsírmáj (non-alcoholic fatty liver disease = NAFLD) korunk leggyakoribb, nem fertőző idült májbetegsége, aminek szövődményeként kialakuló májelégtelenség napjainkra a májtranszplantáció vezető okává vált. Meglepő tény, hogy minden ötödik (!) ember érintett!
Mi jellemzi ezt a betegséget?
Nem alkoholos zsírmájról akkor beszélhetünk, ha a páciens a májszövetének 5 %-át meghaladó az elzsírosodás (steatosis), és kevesebb, mint napi 10 g alkoholt fogyaszt.
(Megjegyzés: 10-12 gramm tiszta alkoholt tartalmaz 280-330 ml sör, 150-180 ml pezsgő, 30-40 ml whisky vagy erős rövidital, 60-80 ml likőr, és 100-120 ml vörösbor.)
Leegyszerűsítve úgy lehet ezt összefoglalni, hogy az egészségtelen életmód, elhízás olyan hatással van a májunkra, mint az alkoholizmus.
A NAFLD beavatkozás nélkül májgyulladás (hepatitis) – kötőszöveti átalakulás (fibrosis – cirrhosis) – 1%-ban májrák (hepatocellularis carcinoma) irányú eltérésekhez vezethet.
Milyen gyakoriságú?
Átlagosan 5 emberből 1 érintett. 2-es típusú cukorbetegek esetében 30-50%, elhízásban 65-85%-os eséllyel fordulhat elő, ezen populációban megduplázódik a májrák valószínűsége is.
Mi okozhatja a betegséget?
Egyértelműen anyagcsere zavar következtében alakul ki, elsődleges oka a tartósan magas (felesleges) kalóriabevitel. Ennek során a normál zsírraktárakon kívül is felhalmozódik a zsír, többek között a májsejtekben. Ez közvetlenül is károsítja a máj szövetét és funkcióját.
A „sokszoros csapás elmélete” szerint a felhalmozódott zsír képezi az „első csapást”, aminek következtében megváltozik a májsejtek működése (anyagcsere – méregtelenítő, felépítő lebontó folyamatai, immunitásért-, véralvadásért felelős faktorok termelődése).
A további lépésekben a tömegesebb visceralis (zsigeri) zsírszövet, a megváltozott hírvivő- (citokin) és hormontermelés, az elhízáshoz kapcsolódó krónikus gyulladásos folyamatok, a hyperinzulinizmus (inzulinrezisztencia), az oxidatív stressz, mikrobiom egyensúlyának sérülése, genetikai és epigenetikai tényezők együtthatásai játszanak szerepet.
Ennek megfelelően a betegség nemrégiben új nevet kapott: metabolic dysfunction-associated fatty liver disease (MAFLD). Olyan kórképpel állunk tehát szemben, amit az életmódunkkal jól tudnánk befolyásolni, és lényegében képesek lehetnénk meggátolni a kialakulását.
Kik a legveszélyeztetettebbek?
- hasi elhízásban (haskörfogat férfiakban ≥102, nőknél ≥88 cm),
- magasvérnyomás betegségben (vérnyomás rendszeresen ≥140/90 Hgmm),
- dyslipidaemiában (emelkedett koleszterin, LDL szint a vérben),
- IR-ban vagy cukorbetegségben szenvedők,
- epehólyag eltávolítást követően
- alvási apnoeban és bizonyos endokrin kórállapotokban (kezeletlen pajzsmirigy alulműködésben, PCOS-ben, nemi hormon hiányban, kortizoltúltermelésben)
- éhezés, bizonyos gyógyszerek, dohányzás, felszívódási zavar és a terhesség is rizikófaktora lehet
Melyek a betegség tünetei?
A zsírmáj sokáig tünetmentes, évek alatt nem jellegzetes panaszok kísérhetik, mint a puffadás, krónikus fáradtság, jobb bordaív alatti hasi diszkomfort, fájdalom.
Amennyiben májelégtelenségbe torkollik többek között máj- és lépnagyobbodás, sárgaság, bőrviszketés, vérzékenység kísérhetik.
Honnan tudjuk? Vérvétellel kezdünk!
Az első lépés egy vérvétel. Az első szintű szűrés a zsírmájszűrés, a második szint, ha már eltérés van, a májfibrózis diagnosztikai laborsor.
Ha eltérés van a vérvétel alapján, akkor az ún. FIBROSCAN (tranziens elasztografia) vizsgálat is szükséges a szakszerű diagnózis felállításához. Ez egy fájdalmatlan, néhány perc alatt elvégezhető, objektív módon segíti a betegség megállapítását. A vizsgálati eszköz speciális, lökéshullám keltette ultrahang elnyelődés és a visszaverődési sebesség alapján tájékoztat a májszövet rugalmasságáról, az elzsírosodás (CAP érték) és a kötőszöveti átalakulás (FIB score) mértékéről.
Hogyan kezelhető?
A nem-alkoholos zsírmáj esetén az egészséges étrend, a rendszeres fizikai aktivitás a gyógyulás kulcsa. Mellette szükséges lehet gyógyszeres kezelés. De célszerű tudni: a gyógyszeres, sőt még a metabolikus bariatriai beavatkozások sem oldják meg hosszú távon a problémát életmódváltás nélkül.
Mindenképpen ki kell emelni, hogy kerülendők a nem orvosi javaslattal alkalmazott májkárosító gyógyszerek (pl. nagy mennyiségű paracetamol, E-vitamin), természetesen az alkohol és a nem ellenőrzött forrásból beszerzett bármely táplálékkiegészítő, közérzetjavító, immunerősítő és egyéb hangzatos reklámfogással árusított készítmény (és /vagy fogyasztó szer).
Jó hír, hogy már 5-7%-os testsúlycsökkentés is javíthatja az anyagcsere státuszt, már 7%-os fogyás is szövettani javulást okozhat, sőt tartósan visszafordíthatja a folyamatot 10-15%-os testsúlyvesztés.
Kinek javasolt zsírmáj szűrésre jelentkezni?
Minden elhízással élő – (BMI ≥30) és/vagy metabolikus szindrómában szenvedő személynek. Fordítva is igaz, akinél zsírmájat diagnosztizálnak metabolikus szindróma feltérképezése tanácsolt (szénhidrátanyagcsere zavar, dyslipidaemia, magasvérnyomás betegség).
Milyen vizsgálatot kérjek?
A WellWay Clinics-ben a zsírmáj szűrésére és a májfibrózis diagnosztizálására külön-külön laborcsomag érhető el:
Ugorj be hozzánk bármikor vérvételre, időpont nélkül is. Ez éhgyomri vizsgálat, így a reggeli órákban érdemes jönni.
Fontos vagy, legyél egészséges!
WellWay Clinics