Minden második magyar ember halálát szív – érrendszeri megbetegedés okozza. A koleszterinszintnek kulcsszerepe van ebben. Mit tehetünk, hogy elkerüljük? A válasz: vérvétel, életmód és ha szükséges gyógyszer.
Milyen tünetekkel jár a kóros koleszterin szint?
A magas vérzsír szint akár évtizedeken át nem okoz érdemi panaszt. A már kialakult érrendszeri szövődményei azonban – sokszor már túl későn – annál riasztóbbak: mellkasi szorító fájdalom, a terhelésre jelentkező kifejezett gyengeség, lábdagadás, ritmuszavar. Ezek már azonnali kivizsgálást és kezelést jelentő tünetek.
Mit jelent a kóros zsír?
A szervezetünk optimális működéséhez elengedhetetlen zsírokat részben táplálékkal vesszük magunkhoz, részben testünk állítja elő és raktározza. A vérben fehérjékhez kötődve szállítódnak, a szervekhez receptorokhoz kapcsolódva jutnak el. Ennek során összetételük megváltozik: eltérő lesz a sűrűségük és hatásuk a szervezetben.
Ez teszi lehetővé a „rossz” pl. LDL és „jó” pl. HDL koleszterinek kimutatását a vérből.
Ha a szükségesnél több, vagy kóros összetételű a szervezet vér – és szöveti zsírtartalma, az számos biokémiai folyamaton keresztül károsítja a szerveket, szív érrendszeri és anyagcsere betegséget okozhat. Elsősorban szívinfarktust, szívritmuszavart vagy szívelégtelenséget, sztrókot, végtag, szem és vese ereinek szűkületét, de érinti a májat, hasnyálmirigyet is. Ha egyéb rizikó tényezők is fennállnak (pl. dohányzás, cukorbetegség, magas húgysav, magas vérnyomás) a szövődmények kialakulásának valószínűsége tovább nő.
Mi a normális vérzsír érték határa?
A vérzsírszint normál értékei alacsony szív és érrendszeri rizikó esetén a következők:
koleszterin normális < 5,2 magas > 6.2 nagyon magas > 6.5 mmol/l
LDL normális < 3.4 magas > 4.1 nagyon magas > 4.9 mmol/l
TG normális < 1.7 magas > 4.5 nagyon magas > 5.6 mmol/l
HDL (a „jó” koleszterin) normális nő: >1.3 / férfi >1.1 mmol/l
Mi a magas koleszterinszint oka?
A normálisnál magasabb vérzsír oka részben örökletes, részben életmódunkkal (táplálkozás, mozgáshiány) áll összefüggésben. Bizonyos állapotok (terhesség, menopauza), betegségek (pajzsmirigy alulműködés, cukorbetegség), gyógyszerek mellékhatása is ronthatja az értékeket.
Mi a baj a magas vérzsír értékekkel?
A szükségesnél több, illetve kóros összetételű a koleszterinszint, gyulladásos folyamatot indít el és plakkokat képezhet az érfalban. Kezdetben ez visszafordítható folyamat.
A plakk növekedése során könnyen megrepedhet és egy sebhez hasonlóan vérlemezkéket vonz, eltömi az ereket, és stroke, infarktus, végtagi érelzáródás alakulhat ki.
Más esetben stabil a plakk, de az erek átmérőjét fokozatosan szűkítve eredményez hasonló szövődményeket.
A magas triglicerid szint ugyancsak krónikus betegségek forrása lehet.
Hogyan befolyásolható a magas vérzsír érték?
Ha az érték nem extrém magas, akkor 3 hónapig életmódváltás javasolt: zsírban-koleszterinben (kalóriában) szegényebb, növényi rostokban gazdag diéta, telítetlen zsírsavak bevitele és rendszeres fizikai aktivitás javíthat az értékeken. Fontos megjegyezni, hogy magas koleszterinszint esetén ki kell zárni a magas koleszterin értékhez vezető másodlagos tényezőket.
Elégséges az egészséges étkezés, rendszeres fizikai aktivitás (életmódváltás)?
A megfelelő diéta és rendszeres fizikai aktivitás nagy átlagban csupán 10%-os LDL koleszterin szint csökkenést eredményez. Egyéni szinten azonban lehet ennél jelentősebb is (50%). Mivel mindenképpen pozitív hatású, ezért érdemi LDL szint csökkenés elérése nélkül is mindenkinek elengedhetetlenül fontos az egészsége megőrzése szempontjából.
Mik a legfőbb életmódi teendők?
- „Szívbarát” ételek fogyasztása: elsősorban a vörös húsok, zsírban gazdag tejtermékek kerülendők (a mediterrán és vegetáriánus- teljes értékű vegán étrend igazoltan ajánlható). Transzzsírsavak (pl. kókuszzsír) mérséklése, omega 3 zsírsavakban gazdag étrend (halak, olajos magvak, hidegen sajtolt növényi olajok) kis mennyiségű, napi bevitele ajánlott.
- Minimum 35 g rost (növények, teljes kiőrlésű gabonák).
- Alacsony zsírtartalmú fehérje (pl. búza- vagy borsóprotein) fogyasztása.
- Gyors felszívódású szénhidrát, fruktóz minimalizálása.
- Testsúly redukció – normalizáció.
- Rendszeres, heti 150 perc fizikai aktivitás.
- Dohányzás felfüggesztése.
- Alkohol bevitel minimalizálása.
Mikor szükséges gyógyszert szedni?
A kezelés szükségességét nem csupán a koleszterin (triglicerid) értéke, de számos más, a szív-érrendszeri megbetegedésekre hajlamosító tényezők megléte határozza meg. Mindezek alapján kis/közepes/magas rizikóról beszélünk. Minél nagyobb a rizikó, annál korábban és erélyesebben szükséges a gyógyszeres beavatkozás, hogy a várható eseményt megelőzzük. A kezelést a számos nagy esetszámú, szigorúan ellenőrzött vizsgálatot követően meghatározott Európai és Magyar Kardiológiai Társaság irányelvei alapján indítjuk el.
7.5 mmol/l feletti totál koleszterin (4.9 mmol/l LDL) akár fiatalabb (középkorú), egészséges egyénben is kezelendő a késői szövődmények elkerülésére!
Magas rizikó, azaz cukorbetegség, már lezajlott sztrók, infarktus, veseelégtelenség, dohányzás esetén alacsonyabb a normál érték: cél: 1.8 mmol/L-es LDL érték.
Milyen vérvételre menjek, ha szeretném rendszeresen ellenőrizni a koleszterinszintem?
Az alap szűrővizsgálatnál nézzük vérből az LDL-koleszterint, a HDL koleszterint, koleszterint és a triglicerid szintjét. Diagnosztikai céllal kiegészítjük még a húgysav, a HgbA1C és a TSH értékekkel is.
Nagyon fontos, ha sztatint ír fel az orvosunk, akkor egy Sztanint kontroll vérvételre is szükség van, amely tartalmazza a májfunkció, HgbA1C, CK, LDL-koleszterin, koleszterin, HDL-koleszterin, triglicerid értékeket.
Milyen vizsgálatot kérjek?
A WellWay Clinics laborcsomagjait úgy állítottuk össze, hogy koleszterin szűrővizsgálat és diagnosztikai vizsgálat, valamint sztatin kontroll csomag is elérhető. Itt találod ezeket:
Koleszterin szűrőcsomag » Koleszterin diagnosztika » Sztatin kontroll »
Figyelj oda a koleszterinszintedre, és rendszeresen ellenőriztesd.
Ugorj be hozzánk bármikor vérvételre, időpont nélkül is. Ez éhgyomri vizsgálat, így a reggeli órákban érdemes jönni.
Fontos vagy, legyél egészséges!
WellWay Clinics